Ořechy by měli být nedílnou součástí pravidelného zdravého jídelníčku, je vědecky prokázáno, že pozitivně ovlivňují dobrou náladu a umí navodit příjemné pocity, což je základ naší imunity.
Ořechy a semena jsou většinou přes 50 – 60 % tvořeny tuky. Dále z 20 – 30 % bílkovinami a zbytek (10 – 20 %) tvoří sacharidy, obsahují také velké množství vitaminů a minerálních látek.
Látky obsažené v ořechách mají pozitivní vliv jak na naše tělo, metabolismus, svaly, nebo kůži, tak na náš mozek či psychický stav, stres a podobně.
Ořechy jsou také zdrojem antioxidantů – látek, které naše buňky ochraňují před jinými, pro naše tělo toxickými, látkami (s těmito látkami souvisí hlavně znečištěné ovzduší, smog, cigaretový kouř, přílišné UV záření ze slunce a podobně)
Ořechy dokonce mohou pomáhat při některých onemocněních jako cukrovka, či zvýšený cholesterol v krvi a mají protizánětlivé účinky.
Vlašské ořechy – Zralé ořechy obsahují až 50 – 70 % tuků, hlavně velmi významné jsou nenasycené mastné kyseliny, a mají také vysoký obsah důležitých bílkovin. Nenasycené mastné kyseliny mají další velmi důležitý účinek v našem těle – pomáhají snižovat hladinu tzv. škodlivého cholesterolu v krvi, jsou tedy dobrou prevencí cévních onemocnění a infarktu.
Mandle – Obsahují velké množství minerálů /hlavně fosforu, hořčíku a vápníku, stopových prvků a jsou zdrojem kvalitních bílkovin. Můžeme v nich najít velké množství vitamínu E a dalších antioxidantů. Vitamin E má výrazné antioxidativní vlastnosti, což znamená, že zabraňuje vzniku toxických oxidačních produktů a volných kyslíkových radikálů, které působí negativně na organismus. U aterosklerózy ji může pomáhat předcházet (zesílení stěn artérií vzhledem k nánosům tuků a minerálů).Dále posiluje tímto účinkem rovněž imunitní systém.
Kešu – Jsou bohaté na taniny nebo vitamin C. Jsou rovněž bohaté na železo, zinek a hořčík, zlepšují imunitu a paměť, používají se na revmatické bolesti. H. Přispívá ke zdravému stavu zubů, svalů, kloubů i kostí. V neposlední řadě se také podílí na regulaci hladiny cholesterolu v krvi.
Lískové ořechy – Lískové oříšky jsou dobrým zdrojem tuků, bílkovin, vitaminu B1, B6 a minerálů (zejména vápníku, fosforu, hořčíku a manganu). Vitamin B1 (thiamin) je důležitý pro náš organismus, pro činnost některých enzymů. Je významný pro normální činnost svalů, nervového systému a srdce. Vitamin B6 (pyridoxin) má důležitou úlohu v aktivitách mnoha enzymů. Hraje významnou roli při rozkladu a zužitkování bílkovin, cukrů a tuků z potravy, ale také při uvolnění zásob cukrů v játrech a svalech a jejich přeměnu na energii. Je také důležitý při tvorbě vitamínu B3 neboli niacinu.
Na závěr je však třeba poznamenat, že i dobré oříšky je třeba konzumovat s mírou, přeci jen obsahují poměrně hodně tuků.