Čeleď: Zázvorovité (Zingiberaceae)
Je to mohutná trvalka, ze které se využívá zbytnělý oddenek podobně jako u zázvoru. Patří mezi nejlevnější koření, ovšem léčivé účinky kurkumy jsou k nezaplacení. Kurkuma byla hojně využívána již na začátcích ajurvédy, nejstarší celostní medicíny na světě, jejíž počátky se stanovují kolem roku 2000 př. n.l. Hlavním producentem kurkumy je Indie, další výrobci jsou Čína, Haiti, Indonésie, Jamajka, Maljsie, Pákistán, Peru, Vietnam, Šrí Lanka.
Čerstvá kurkuma
Se používá oloupaná a nakrájená, sekaná nebo strouhaná. Přidává se do nakládané zeleniny a pikantních chuťovek, slouží také jako konzervační prostředek.
Sušená kurkuma
Většinou strouhaná na prášek se používá jako součást kari koření – kromě kurkumy je zde přítomen kajenský pepř, kmín, koriandr, pískavice a další. Bylo totiž zjištěno, že léčivé účinky kurkumy se mnohonásobí společně s dalším kořením, hlavní roli ve společném užívání hraje pepř! Kurkuma je dobrá s baklažánem, fazolemi, vejci, čočkou, masem, drůbeží, rybami, s rýží, kořenovou zeleninou a dokonce i se špenátem. Má silně barvící vlastnosti tak se přidává i k dobarvování sýrů, omáček, rýže. Kurkuma se především kombinuje s pepřem, dále s hřebíčkem, chilli, kokosovým mlékem, s listy i plody koriandru, fenyklem, česnekem, šabrejem kmínovitým, citronelou, semeny hořčice, paprikou a truskavcem vonným.
* Kurkuma – léčivé účinky
Studie ukazují, že kurkumin má na akutní zánětlivé procesy stejné účinky jako kortizon a fenylbutazon (ale v případě chronických zánětů je jeho účinnost pouze poloviční). Jeho výhodou ale je, že není vůbec toxický. Hlavní protizánětlivý účinek kurkumy je v tom, že potlačuje srážlivost krevních destiček a tlumí proces zánětlivých faktorů. Předpokládá se, že rovněž stimuluje tvorbu kortizonu nadledvinkách, který přímo podporuje léčivé procesy.
Kurkuma patří mezi přírodní antibiotika s protibakteriálním a protivirovým účinkem.
Kurkuma rozhodně přispívá ke zlepšení zdraví. Kromě léčivých účinků má silné preventivní účinky proti velké řadě zdravotních problémů, přispívá k posílení imunity.
* Poškození jater
Kurkuma byla v ajurvédské medicíně pokládána za hlavní prostředek k nastolení dobré funkce jater. Oblíbenou kombinací k léčbě jaterních potíží byla kombinace zázvoru a kurkumy. Zázvor zrychluje krevní oběh a tím zajišťuje urychlenou dodávku kurkumy do jater. Kurkumin, jako antioxidant, je vhodný při infekčních zápalech jater a toxickém poškození jater.
* Otrava jídlem
Kurkuma velice účinně hubí bakterie salmonely, která je nejčasnějším původcem otrav jídlem. Kurkuma také působí proti zánětu žaludku a tenkého střeva.
* Zažívací potíže
Kurkuma podporuje tvorbu žluči a to vede k lepšímu trávení tuků.
* Artridtida
Mnoho výzkumů dokazuje protizánětlivé působení kurkumy. Kurkumin je stejně účinný proti zánětům jako ibuprofen nebo kortizon, ale kukrkuma působí bez vedlejších účinků
* Rakovina
Kurkuminoidy – látky zodpovědné za žluté zbarvení kurkumy jsou uznávanými antioxidanty, které pomáhají chránit náš organismus před negativním účinkem volných kyslíkových radikálů. Mají být 5x účinnější než vitamín C a E. Bylo zjištěno, že kurkuma dokáže potlačit časný vývoj rakovinných buněk. Navíc může i zastavit rozšiřování onemocnění a podpořit vlastní antioxidační systém organismu.
* Onemocnění srdce
V rámci studií o účincích kurkumy byly ověřovány účinky kurkuminu na reakce arterií při změnách krevního tlaku (tzv „arterial compliance“).
* Kurkuma také snižuje cholesterol.
Pravidelné užívání kurkuminu by mohlo být významným preventivním opatřením proti kardiovaskulárním chorobám u žen v menopauze. Navíc se však ukazuje, že už samotný kurkumin může být účinnou variantou i pro pacientky, které nejsou schopny cvičit.
Lidské tělo ovšem nejlépe přijímá kurkumin z kořene kurkumy – potravinové doplňky mívají účinky slabší.
Vyrobte si vlastní lék z kurkumy, na bolesti trojklanného nervu a proti bakteriím. Zamíchejte kurkumu v panenském olivovém oleji, přidejte mletý pepř a chilli pro zvýšení účinku – je to docela husté, vznikne kašička. Uchovávejte v chladničce. Užívejte 3x denně 1 kávovou lžičku. Po 3 týdnech udělejte týden pauzu.
POZOR! Kurkumu ve větším množství by tedy neměly konzumovat osoby užívající léky na ředění krve – rozhodně po konzultaci s lékařem!
Autor: Petr Nečas